Chladivá zeleň a parky v Brně I.

09.07.2021

Brno je zelené město a skrývá mnoho parků a zákoutí, které v létě přináší příjemný chlad a stín. Poodhalíme vám postupně ty, které nás zaujaly a určitě stojí za návštěvu. Také přidáme pár zajímavostí, o které se můžete podělit se svými přáteli.

Björnsonův sad

Díky tomu, že jsou zde tři vysoké školy, se tomuto místu říká Akademické náměstí. Často zde najdete studenty upíjející kávu zakoupenou v upraveném kontejneru s pohodlným posezením v okolí. Piknik Box je tak originální piknikovou kavárnou, která láká i maminky s dětmi. Zapůjčit si v Piknik Box můžete i kompletní piknik set nebo dřevěné hry a užít si slunečné dny venku.
Björnsonův sad je parkem s velkým otevřeným travnatým prostorem. Sad byl založený v 50. letech 20. Století a od roku 1993 nese jméno norského spisovatele, dramatika, básníka a bojovníka za menší utlačované národy jako Ukrajince, Rumuny, Čechy a zvláště Slováky.
Björnstjern Björnson byl mezinárodně uznávaná politická i kulturní autorita a nositel Nobelovy ceny za literaturu. Na desce na začátku sadu (roh Veveří a Zahradníkovy ul.) je mimo jiné psáno "...norský spisovatel a básník, zastánce pravdy a svobody, přítel českého a slovenského národa".

Často vystupoval jako mezinárodně uznávaná politická i kulturní autorita, snažil se prosazovat myšlenku mírového soužití národů. Organizoval akce na podporu menších utlačovaných národů. Zastával se například Ukrajinců, Rumunů, Čechů a zvláště Slováků.
Björnsonův sad je tak oázou uprostřed města plnou historie, kde si můžete dát pauzu, posedět s kamarády, pročíst si knihu půjčenou v nedaleké knihovně, zahrát si na kytaru nebo vypustit děti na místní dětské hřiště.

Otevřená zahrada

Otevřená zahrada není obyčejným parkem a zelenou oázou v samém středu města pod Špilberkem. Je to krásné místo, kde můžete posedět a odpočnout, ale také se dozvědět mnoho zajímavostí o přírodě, hospodaření, nebo si rovnou pronajmout konferenční místnost od Nadace partnerství.

Naleznete zde výukovou zahradu "čtyřech živlů" i bývalou Boromejskou zahradu s dřevěnými uměleckým i sochami a městskou minifarmu. Místo je ideální jak pro čtení knížky, rodinný pobyt s dětmi, tak i workshopy, uspořádání firemních konferencí a teambuildingů, kdy můžete využít venkovních prostor i vnitřních prostor v energeticky pasivní budově. Otevřeno je denně 10:00 - 18:30 a vstupné dobrovolné.
Zahrada vás překvapí svým uspořádáním, kdy část se nachází i na střeše. Celý areál je postaven jako vize budoucnosti, kdy je aktuálně praktickým příkladem a inspirací pro ekologicky šetrnou přestavbu městských částí i administrativních areálů.
V této zahradě se nudit rozhodně nebudete. Probíhá zde mnoho vzdělávacích a výukových akcí se zaměřením na koloběh v přírodě a zacházení s přírodou, ale také různé kulinářské workshopy a ukázky přípravy potravin přímo ze zahrady s pozvanými mistry.

Aktuální program najdete na: www.otevrenazahrada.cz


Botanická zahrada - Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity


Místo uprostřed rušného města u frekventované křižovatky, které vás překvapí klidem, barevnou krásou lokálních i exotických rostlin, živočichů, ale i zkamenělin a uměleckých děl. Ať už přijdete jen odpočívat, za nákupem vzácných rostlin, přivedete svou drahou polovičku za romantikou, domluvíte si focení nebo svatbu, tato skrytá zahrada má všem co nabídnout.

Když v roce 1922 dostal prof. Josef Podpěra za úkol vybudovat vedle botanického ústavu také botanickou zahradu, považoval její umístění v areálu budov mezi Kotlářskou a ulicí Veveří od samého začátku za provizorní.
Nicméně na místě 1,5 ha, které bývalo pravděpodobně součástí starobince, začal budovat zahradu na ekologickém základě. Přivezl rostliny z moravských stepí, Pavlovských vrchů, jihomoravských niv a jihomoravské lesostepi. Své místo nalezly i rostliny z Balkánu, horská květena Kavkazu a Himálají, vápencových Alp, lesních Karpat, východní, střední a severní Asie, Severní Ameriky, Japonska a Číny.
Zahrada musela přežít několik krizí, kdy se v roce 1933 jednalo o zrušení fakulty i zahrady. Zrušení se nakonec podařilo odvrátit. Přišla však válka a bombardování zasáhlo i zahradu. Byť zahrada nebyla nadále příliš podporována, přežila a po sametové revoluci se konečně dočkala nových skleníků, rostlin a renovace.
Tato nenápadná zahrada je plná překvapení a rozhodně stojí za návštěvu. Během let se zde představili umělečtí kováři, skláři, keramikové, sochaři a slévači umělecké litiny. Některá díla se stala součástí stálé expozice. Konají se zde různé expozice, ale i prodeje rostlin. Svou tradici již má i srpnový Jazzový večer a zářijová akce Noc vědců.


Více informací k době otevření a seznam akcí najdete na www.sci.muni.cz/bot_zahr


Červený kopec - Kamenka a Naučná stezka Bohunice


V blízkosti výstaviště nad řekou Svratkou se ukrývá nečekaný brněnský zážitkový poklad. My si připadali, jako bychom prošli do říše divů za zrcadlo a s Alenkou propadli do pohádky.


Když se vydáte z Poříčí přes most a podél řeky, po chvíli cesta začne stoupat do skrytého místa, kterému se říká "Kamenka". Na mapě jej najdete jako "Kamennou kolonii" a je to taková pohádková skrytá vesnice v bývalém lomu. Kolonii dělníků zde nahradili umělci a alternativní lidé, kteří vdechli nové kouzlo do malých baráčků, úzkých uliček a alternativních obchůdků, které prostě uprostřed Brna nečekáte. Kamenka je otevřená vašim návštěvám, konají se zde různé kulturní akce a prohlídky.
Dál se dá vyrazit na "Vyhlídku Červený kopec". Uvidíte všechnu tu krásu stříšek a střech pěkně z vrchní části okraje lomu. Někteří výletníci tady končí, ale my se vydali dál přes louku kolem lomu a ve vrchní části stráně se napojili na úzkou stezku, která vede k další "Vyhlídce Mahenova stráň", tentokrát na Brno ze strany Výstaviště.
Dál je už jen na vás, jestli sestoupíte na "Vyhlídku u přístřešku" a budete pokračovat po cyklostezce, napojíte se na Naučnou stezku Bohunice nebo si to střihnete některou z pěšinek na kopci, které vytváří zelené bludiště.
Pokud se rozhodnete pro NS Bohunice, tak se přichystejte na 12km trasy a 11 zastávek se starými fotografiemi, kde se dozvíte například o rozdílech mezi městy a vesnicemi, o historické staré kovárně, smírčích kamenech, dopadech třicetileté války či návštěvě prezidenta Beneše v původní bohunické nemocnici.
Můžete si taky udělat dvouhodinovou procházku, dojít až do areálu Anthropos a vydat se zpátky podél řeky, nebo pokračovat na žlutý kopec. Ale o žlutém kopci zase někdy příště. 

© 2021 Všechna práva na osvěžení, zábavu a zážitky vyhrazena. Chcete se s námi spojit? Napište nám! 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky